Ostrov Kefalonia

Jónské ostrovy

Řecké ostrovy patří již několik desetiletí k jedněm z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou u moře. A to nejen mezi turisty z České republiky. Jihoevropské Řecko je zemí na ostrovy skutečně bohatou. Vždyť k jeho pevninské části se počítají více než tři tisícovky větších či menších ostrovů a ostrůvků. K těm nejnavštěvovanějším pak bezesporu patří Jónské ostrovy. Ty se rozkládají západně od Řecka nedaleko pobřeží. K tomuto souostroví patří kupříkladu známé ostrovy Zakynthos, Itaka, Kefalonia nebo Lefkada. A právě největší z jónských ostrovů Kefalonia, která zabírá plochu téměř 800 km čtverečních, patří k nejpopulárnějším.

Kefalonia

Ostrov Kefalonia by se dal charakterizovat jako jedinečný kus země uprostřed průzračně čistých vod Jónského moře. Může se pyšnit nedotčenou přírodou, překrásnými písečnými plážemi a celou řadu turistických zajímavostí. Na Kefalonii směřují především jedinci, kteří dávají přednost dovolené stranou hlavního turistického ruchu, a chtějí si během dnů volna a odpočinku užívat klidu a pohody. Nedá se však říci, že by se tady aktivní jedinci a milovníci zábavy nudili. Vzhledem k velké ploše ostrova je tady možné najít jak poklidná a stranou hlavního turistického ruchu ležící letoviska, tak i životem pulzující prázdninové resorty, které neusínají ani s příchodem noci.

Něco pro každého

Turisté, kteří se chtějí bavit nejen přes den na rozpálených plážích a v křišťálově čistém moři, ale i po setmění, by se určitě měli vydat do hlavního města Argostoli. Toto město je situováno na západním pobřeží ostrova, v největším zálivu na Kefalonii. Kromě toho, že je Argostoli hlavním městem Kefalonie, je také jeho městem největším. V Argostoli se nachází i největší přístav na ostrově. Turisté, kteří se nechtějí vzdát vymoženosti moderního města ani na dovolené, se tady budou cítit jako v ráji. Mají zde k dispozici četné obchody a o zábavu ve večerních a nočních hodinách se starají restaurace, bary diskotéky a další zábavní podniky. Na dovolené v Argostoli se určitě nikdo nebude nudit.

Argostoli

Ti, co se rozhodnou prožít svou dovolenou či jen krátký pobyt na ostrově Kefalonia v jiném regionu ostrova, by si určitě neměli nechat ujít alespoň krátkou návštěvu Argostoli. Za vidění stojí určitě náměstí Vallianou. To se nalézá v severní části města nedaleko botanické zahrady. Přímo na náměstí je k vidění kupříkladu kostel svatého Spiridona a turisté zde mohou navštívit několik příjemných taveren. Za vidění stojí také most De Bosset. Ten spojuje Argostoli s malou vesničkou Drepano na druhém břehu zálivu. Asi uprostřed mostu je možné obdivovat zdejší obelisk, postavený na malém ostrůvku.

Lixouri

Prakticky naproti hlavnímu městu Argostoli se, na opačné straně zálivu, nachází druhé největší město ostrova Lixouri. To se rozkládá na poloostrově s názvem Palliki a též patří k nejnavštěvovanějším místům na ostrově. Jeho návštěvníci tu mohou obdivovat kupříkladu krásné starověké centrum. Romantické duše zase určitě nepropásnou možnost vydat se na procházku křivolakými uličkami starého města. Milovníci plážového lenošení a odpočinku se pak určitě alespoň krátce vykoupou v moři na známé pláži Lepeda. Lixouri je známé svou dlouhou promenádou, která se táhne podél pobřeží. Procházka podél moře při západu slunce je tady skutečně jedinečným zážitkem.

Fiskardo

Návštěvníci ostrova Kefalonia, kteří si během pobytu chtějí užít hlavně klidu, s oblibou míří do blízkosti letoviska Fiskardo. To se nachází na nejsevernějším výběžku ostrova. Mimochodem je odsud dobře vidět na asi 3 kilometry vzdálený sousední ostrov Ithaka. Zdejší historický přístav, a vůbec celá vesnička, bývá často zmiňována jako jedno z nejkrásnějších míst nejen na Jónských ostrovech, ale v celém Řecku. Zajímavostí městečka Fiskardo je skutečnost, že na rozdíl od jiných měst a vesniček na Kefalonii nebylo tolik zasaženo ničivým zemětřesením, které tu s devastujícími účinky proběhlo v polovině minulého století.

Fiskardo si oblíbily i bohatí Řekové. Turisté tak mohou, a to zejména během letní sezóny, ve zdejším přístavu obdivovat zakotvené luxusní jachty movitých řeckých občanů a zahraničních návštěvníků. Protože Fiskardo patří k nejpopulárnějším výletním cílům na ostrově, zejména během hlavní turistické sezóny je v centru městečka možné potkat spoustu turistů ze všech koutů ostrova. K příjemnému posezení pak slouží četné kavárny a taverny. V nich se turisté s oblibou staví na něco dobrého z vynikající středomořské kuchyně či jen posedět nad šálkem kávy.

Skala

Na nejjižnějším výběžku ostrova Kefalonia je situováno příjemné letovisko Skala. Původně byla obec jen poklidnou rybářskou vesničkou, ovšem se vzrůstající popularitou Kefalonie mezi turisty se proměnila v důležité středisko cestovního ruchu. V současnosti patří Skala k nejnavštěvovanějším prázdninovým střediskům na jižním pobřeží ostrova Kefalonia. Zdejší pláže s mírným vstupem do moře lemují četné piniové stromy a díky povaze mořského dna si tato oblast získává stále větší oblibu mezi rodinami s malými dětmi.

Zejména během hlavní sezóny je vesnička Skala poměrně frekventovaná. Avšak turisté, toužící po troše soukromí, se mohou vydat strávit den u moře na pláže více vzdálené od centra. Aktivní jedinci pak určitě využijí možnosti vyzkoušet si na zdejší pláži nejrůznější vodní a také plážové sporty. Milovníci historie pak mohou ve Skale obdivovat kostel svaté Anastázie a k vidění jsou i ruiny kdysi významného Spollonova chrámu.

Agia Efimia

Asi uprostřed východního pobřeží ostrova Kefalonia, na severním pobřeží zdejšího zálivu, se nacházím příjemné letovisko Agia Efimia. A i když by jsem tato vesnička dala charakterizovat jako poklidné letovisko, rozhodně jí nechybí obvyklá turistická vybavenost. Turisté, kteří se rozhodnou prožít svou dovolenou právě v městečku Agia Efimia, tady mají k dispozici taverny a další restaurace a několik obchodů. A milovníci potápění zde najdou i potápěčské centrum. Mezi turisty získává na stále větší oblibě možnost zapůjčit si motorový člun a projet se podél pobřeží ostrova. Z památek ze starověku a středověku se tady zachoval bílý kostelík, kterým se jmenuje stejně jako celé město Agia Efimia.

Pláže

K nejznámějším plážím ostrova Kefalonia určitě patří pláž s názvem Myrtos. Ta je k nalezení ve stejnojmenném zálivu na západním pobřeží Kefalonie. Její délka přesahuje půl kilometru a dle mnohých znalců ostrova jde o nejhezčí pláží na celém ostrově. Povrch pláže Myrtos tvoří bílé hladké kamínky a zdejší čisté moře je obrovským lákadlem pro turisty. Protože se tady na dně nenachází písek, který by mohl vířit příboj, moře je tu vždy křišťálově čisté. Kulisu tomuto místu dodávají bělavé útesy po obou stranách pláže. K vidění je tady i malá jeskyně. Z pohledu turistiky je pláž Myrtos velmi dobře vybavená.

Na východním pobřeží ostrova Kefalonia, naproti letovisko Agia Efimia, se rozkládá letovisko Sami. A jen asi 2 kilometry od něj pak leží další známá pláž s názvem Antisamos. Ta je k nalezení v malém zálivu a její délka se blíží půl kilometru. Povrch pláže Antisamos je tvořen jemným bílým pískem a turisté tady mají k dispozici hned tři taverny, ve kterých se mohou občerstvit.