Ostrov Korfu

Trochu faktografie

Korfu se řadí ke středně velkým řeckým ostrovům, kterými se může tato jihoevropská země pyšnit v počtu přesahujícím 3.000. Ostrov Korfu zabírá plochu necelých 600 kilometrů čtverečních a trvale zde žije přes 100.000 ostrovanů. Délka ostrova přesahuje 60 kilometrů, hodnoto jeho šířky se pak blíží 30 kilometrům. Pobřeží ostrova Korfu je dlouhé necelých 220 kilometrů. Nachází se u západního pobřeží Řecka a hustota obyvatel je tu poměrně vysoká. Hustěji obydlenými místy v Řecku už jsou jen přístav Soluň nedaleko poloostrova Chalkidiki a hlavní město Athény.

Velká dáma

Někdy jsem o ostrovu Korfu říká, že je velkou dámou Jónského moře. Je součástí Jónského souostroví, do něhož spolu s Korfu náleží ještě ostrovy Lefkada, Ithaka, Kefalonia, Zakynthos, Paxi a Kithira. S výjimkou Kithiry, která je k nalezení jižně od poloostrova Peloponés, se všechny ostatní ostrovy nacházejí v Jónském moři západně od řecké pevniny.

Zelený ostrov

Ostrov Korfu je charakteristický zejména svou svěží zelenou barvou. Přírodě se na ostrově dobře daří a zejména při pohledu z výšky je jasné, že Korfu rozhodně netrpí, na rozdíl od ostrovů v Egejském moři, nedostatkem vláhy. Jde o jasnou známku toho, že jsou Jónské ostrovy a Korfu pravidelně zásobovány čerstvou dešťovou vodou. Období dešťů tu trvá dva měsíce, od září do října. Během této doby zde spadne dostatek srážek, ze kterých pak můžeme příroda žít během teplého léta.

Četné historické vlivy

Ostrov Korfu během historie poměrně často měnil své vládce. Do současnosti se tady zachovaly památky téměř na všechny významné národy, které ostrovu vládly. Své stopy tu zanechali jak samotní Řekové, tak i Benátčané, Francouzi nebo Britové. Zejména ve vnitrozemí mohou turisté při toulkách skrze ostrov narazit na typické malebné vesničky, v kterých se ještě zachovaly dávné tradice. Naopak v městečkách na severním pobřeží ostrova je možné obdivovat kupříkladu benátskou architekturu či modernější francouzské a anglické stavby. Památky a bohatá historie jsou bezesporu jedním z důvodů, proč na dovolenou na ostrov Korfu přilétá nebo připlouvá každým rokem spousta turistů, ovšem hlavním magnetem jsou pochopitelně zdejší pláže a moře.

Spousta míst ke koupání

Protože je pobřeží ostrova značně členité, jeho návštěvníci mají možnost se vykoupat doslova na desítkách nejrůznějších pláží a plážiček. Užívat si průzračně čistého moře se dá na Korfu jak na dlouhých písečných plážích, kterým nechybí moderní turistická vybavenost, tak i na malých oblázkových plážích, ukrytých v odlehlých zálivech. U největších letovisek ostrova Korfu je možné strávit den u vody na pláži, na níž se dá vypůjčit lehátko či slunečník a v blízkosti se vždy nachází nějaká taverna nebo rychlé občerstvení. Romantické duše pak určitě uvítají možnost strávit den u moře v zastrčené v zálivu, kde si budou moci užívat takřka dokonalého soukromí od rána až po západ slunce.

Pláže

Které jsou teda ty nejoblíbenější pláže na ostrově Korfu?

Marathias a Agia Varvara

Na jihovýchodě ostrova se rozkládá dvojice pláží Marathias a Agia Varvara. Pláže se nacházejí mezi letovisky Agios Georgios a Lefkimmi. Na západní pobřeží Řecka, do přístavu Igoumenitsa, je to odsud vzdušnou čarou jen asi 10 kilometrů. Obě pláže mají povrch z jemného zlatavého písku a patří k delšímu pásu písečného pobřeží, která se táhne v délce několika kilometrů podél jižních břehů ostrova. Pláž Marathias má na délku necelý kilometr. Agia Varvara je naproti tomu sice užší, ale o poznání delší. Na obou plážích se turisté koupou v průzračně čistém moři a často se zde vyskytují větší vlny. Obě pláže tak nejsou úplně ideálním místem pro koupání se méně zdatných plavců a malých dětí.

Gardenos a Megali Lakka

Necelých 5 kilometrů východně od pláže Marathias se rozkládá další dvojice krásných písečných pláží s názvy Gardenos a Megali Lakka. Tyto pláže se noří do příjemně prožitých vod Jónského moře jen pozvolna. Jsou tak skvělým místem k pobytu u vody celých rodin a též horších plavců. Délka pláže Gardenos se blíží 2 kilometrům. Na ni navazuje menší pláž Megali Lakka, která je ohraničena skalnatými útesy. Na západě končí pláž Gardenos u malého rybářského přístavu. Vzhledem k dostatečnému prostoru si návštěvníci pláže Gardenos mohou najít své místečko i v nejvyšší turistické sezóně a budou mít na pláži dostatek soukromí.

Issos

Přímo v letovisku Agios Georgios je pak možné navštívit asi 3 kilometry dlouhou pláž Issos Beach. Její délka je skutečně obdivuhodná a její povrch je tvořen zlatavým pískem. Zdejší břehy omývá tyrkysově modré moře a atmosféry této oblasti ostrova Korfu okouzlili i filmaře. V roce 1981 se zde natáčel jeden z příběhu agenta Jamese Bonda s názvem Jen pro tvé oči.

Afionas a Agios Georgios Pagon

Na nejzápadnějším výběžku Korfu, mezi letovisky Agios Stefanos a Agios Georgios Pagon, je k nalezení hned několik pláží. K těm nejznámějším patří právě pláže středisek Agios Georgios Pagon a Afionas. Podobně jako pláže v jihovýchodní části ostrova, jsou i tyto pláže vystaveny větru. A tak se tady bude dovolená líbit zejména příznivcům windsurfingu a dalšího plachtění. Pláž Agios Georgios Pagon je poněkud klidnější. Je totiž ukryta v asi 3 kilometry širokém zálivu. Naopak pláž Afionas, ze které je dobře vidět malý ostrůvek Mathraki, je vystavena vlivu otevřeného moře naplno. Protože nejde o turistický nejexponovanější část Korfu, i uprostřed nejvyšší turistické sezóny bývají tyto pláže poměrně klidné.

Loggas

Na severozápadě ostrova, nedaleko městečka Sidari, leží pláž Loggas. Ta je v některých průvodcích uváděná pod jménem Peroulades podle názvu nejbližšího prázdninového střediska. Protože leží na nejzápadnějším výběžku ostrova Korfu, dají se odtud pozorovat údajně ty nejkrásnější západy slunce na celém Korfu. Pláž má na délku necelý kilometr a nejhezčí západ slunce je možné pozorovat z útesu v její severní části.

Glyfada, Pelekas a další

Nejrůznější turisticky dobře vybavené pláže je možno najít na západním pobřeží Korfu, naproti hlavnímu městu Kerkyra. K nim patří kupříkladu pláže Glyfada, Pelekas nebo Yaliskari. U každé z nich je několik restaurací či stánků s rychlým občerstvením. Návštěvníci těchto pláží si tady mohu také zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. Všechny pláže klesají do moře jen pozvolna a jsou tudíž dobrým místem pro prožití dne u moře celých rodin s malými dětmi a horších plavců. Navíc asi 10 kilometrů vzdušnou čarou odtud se nachází vodní zábavní park Aqualand Park Corfu. Ten jev provozu ve vnitrozemí, asi 5 kilometrů od hlavního města Kerkyra.

Mirtiotissa

Asi kilometr severozápadně od pláže Glyfada se nachází malá pláž Mirtiotissa. Ta je pojmenovaná podle kláštera Panny Marie, který se tyčí na skále přímo nad pláží. Povrch pláže tvoří hrubší písek a oblázky a příkré útesy zde tvoří ideální podmínky pro milovníky naturismu.

Město Kerkyra

Hlavním městem ostrova Korfu je přístav Kerkyra na jeho východním pobřeží. Někdy se název města Kerkyra používá pro celý ostrov. A tak se turisté mohou setkat s propagačními materiály, kde se pod názvem Kerkyra skrývá nejen hlavní město, ale celý ostrov. Říká se, že Kerkyra patří k nejkrásnějším městům nejen na Jónských ostrovech, ale dokonce v celém Řecku. Turisté, zajímající se o historii a architekturu, zde budou moci obdivovat jedinečnou kombinaci barokní architektury s neoklasicistními styly. K vidění je hned několik paláců, katedrál a honosných budov z doby, kdy ostrovu vládli Benátčané. Unikátní význam tohoto místa, kde se mísí vlivy Benátek, Velké Británie, Itálie a Francie, ocenila i organizace UNESCO a zařadila město Kerkyra na Seznam světového dědictví.

Návštěvu města Kerkyra by neměl vynechat žádný z turistů, trávících svou dovolenou u moře právě na Korfu. K vidění je zde překrásné náměstíčko Spianada nebo katedrála San Giacomo. Za shlédnutí určitě stojí i monumentální palác svatého Michala a Jiří. Též je tady možné obdivovat budovu prvního jónského parlamentu. Romantické duše pak určitě využiji možnosti procházet s křivolakými uličkami a po starobylých schodištích ve čtvrtích Kanoni nebo Mandouki. Zdejší obyvatelé stále ještě žijí původním stylem života a procházka touto částí města Kerkyra patří k nejhezčím zážitkům z dovolené na Korfu. Město a přístav v minulosti bránila pevnost Palaio Frourio (Stará pevnost), do níž se dnes dá dostat pouze přes most, klenoucí se nad mořským kanálem. Do současnosti se zde zachovalo několik památek z doby, kdy ostrovu vládli Britové.

Kassiopi

Na severozápadním výběžku Korfu, asi tři nebo čtyři kilometry vzdušnou čarou od Albánie, se nalézá vesnička Kassiopi. Malému rybářského přístavu zde vévodí pevnost, která byla vybudována v době římské říše. Jen kousek odtud se nachází kostel Kassiopitra, který údajně v minulosti navštívil i sám římský císař Nero. A ačkoliv je počet stálých obyvatel vesničky Kassiopi jen něco málo přes tisíc, zdejší atmosféra je jedinečná. Turisté tu mohou navštívit vícero tradičních taveren a ochutnat něco z vynikající středomořské kuchyně, nebo se dá jen tak posedět nad šálkem výborné kávy v některé z kaváren. Možností vykoupat se v čisté mořské vodě je v blízkosti Kassiopi hned několik. Většinou se jedná o malé pláže s povrchem z jemných oblázků.

Perithia

Za návštěvu stojí i malebná vesnička Perithia. Ta je k nalezení ve vnitrozemí Korfu na severních svazích hory Pantokrator. Až do současné doby se tady dochovaly původní usedlosti, které zde začali obyvatelé budovat už kolem 14 století. Strategickou polohu vesničky využívali ostrované zejména v době, kdy Jónské moře brázdili piráti a na zdejší ostrovy často pořádali loupeživé nájezdy. S příchodem moderní doby se však většina původních obyvatel přestěhovala blíže k moři. Proto se tu mohly až do současnosti zachovat původní kamenné stavby a též několik exemplářů benátské architektury. Podobně jako město Kerkyra je i vesnička Perithia zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví. K jedinečné atmosféře Perithie přispívá i zákaz vjezdu automobilů.

Sidari a Kanál lásky

K nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem na ostrově Korfu patří skalní útvary nedaleko letoviska Sidari na severu. V zálivech, ukrytých mezi vysokými útesy, se skrývá několik malých zátok. A právě zde si mohou dokonale užít soukromí zejména romantické duše a turisté, kteří nemají příliš v oblibě rušné a pulzující pláže. Nedaleko Sidari se pak nachází proslulý Kanál lásky. Jde o skalní útvar, o kterém se říká, že kdo tudy proplave, brzy najde svou životní lásku.