Ostrov Zakynthos

Ráj na zemi

Modrá obloha takřka bez jediného mráčku, sněhově bílý písek na desítkách pláží, ukrytých mezi skalnatými útesy, až neuvěřitelně průzračně čisté moře, taverny s vynikajícími pokrmy z mořských plodů a všudypřítomná vůně borovic. To vše zažívají turisté, kteří se rozhodnou strávit svou letní dovolenou u moře na řeckém ostrově Zakynthos. Ostrov Zakynthos totiž každý vnímá všemi smysly. Přeneste se na Zakynthu do bezstarostné a pohodové atmosféry opravdového Řecka. Po ostrově Kithira je Zakynthos druhým nejjižněji ležícím ostrovem z Jónského souostroví. Svou povahou určitě okouzlí každého, kdo se na něm rozhodne strávit alespoň několik dní. Je jakousi zelenou oázou uprostřed tyrkysově modrého moře, která působí jako balzám na duši. Ve vnitrozemí se pak střídají skalnaté vrcholky s úrodnými a zelenými údolími.

Mírné klima

Díky své geografické poloze je na ostrově Zakynthos pro evropana vždy příjemné počasí. Zdejší mírné klima s dostatkem vláhy je dobře patrné na sytě zelené a od pohledu svěží přírodě. Počasí je tady mírné a tak na ostrov Zakynthos často míří i turisté, kteří nesnášejí příliš dobře velká horka. Na Zakynthu je totiž příjemně i v době, kdy v takových destinacích, jako je Egypt, Tunisko nebo Arabské emiráty, panuje horké a suché letní počasí.

Pestrý ostrov

Při cestě podél pobřeží ostrova Zakynthos, které svou délkou přesahuje hodnotu 120 kilometrů, se turistům doslova mění jeho ráz před očima. Příjemné oblázkové zátoky, kde se budou jako v ráji cítit zejména romantické povahy a turisté, kteří neradi tráví dovolenou u moře v přeplněných letoviscích, se střídají s dlouhými písečnými plážemi, připomínajícími adriatická letoviska. Zejména na severu ostrova pak drsné skály, padající z výšky téměř kolmo až k mořské hladině, skýtají jedinečné výhledy na přilehlé moře. Ostrov je poměrně bohatý na zcela odlehlé pláže, které jsou ohraničeny mohutnými skalami, a jedinou možností, jak se na ně dostat, je po mořské hladině. V blízkosti ostrova Zakynthos se nachází několik dalších skalnatých ostrůvků. Ty jsou povětšinou neobydlené a turisté na nich mohou trávit svůj den u moře v téměř dokonalém soukromí.

Potápění na Zakynthu

Bohatý podmořský život pak láká na Zakynthos milovníky potápění a šnorchlování z celé Evropy. Ve vodách v okolí ostrova Zakynthos se totiž dobře daří nejrůznější vodní fauně. Život pod hladinou je tu velmi pestrý. Typickým ostrovním živočichem je kareta obecná, která se sem pravidelně vrací klást vajíčka. Na ostrově je z tohoto důvodu několik pláží chráněných a může se stát, že na nich bude zrovna v době dovolené platit během noci omezený režim.

Historie

Podobně jako další řecké ostrovy i ostrov Zakynthos během své historie vystřídal několik vládců. Asi největšího rozkvětu a významu pak dosáhl v 15. století, kdy zde vládli na tři stovky let Benátčané. Protože je ostrov Zakynthos domovem více než sedmi tisíc druhů rostlin, již ve středověku dostal přezdívku květina východu. Až do současné doby se na Zakynthu dochovala celá řada původní benátské architektury. A to i přesto, že spousta budov musela po ničivém zemětřesení, kterém ostrov zasáhlo v roce 1953, projít náročnou rekonstrukcí.

Rozdílný sever a jih

Zakynthos se dá rozdělit na dvě zcela odlišné části. Jižní část bude maximálně vyhovovat všem turistům, kteří pro ideální dovolenou potřebují dobrou turistickou vybavenost a rádi tráví svůj volný čas na plážích s moderní turistickou infrastrukturou. Naopak sever ostrova je zatím méně osídlen a pobřeží zde tvoří zejména skály. Sever je ideální destinací pro dovolenou jak romantiků, tak i turistů, kteří si chtějí na dovolené užívat klidu a pohody.

Pláže Zakynthu

Navagio

Pláže ostrova Zakynthos patří k vůbec nejfotografovanější plážím nejen ve Středomoří, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Tou nejznámější je bezesporu pláž Navagio, nebo také Pláž ztroskotání. Je k nalezení v severozápadní části ostrova a krčí se mezi majestátními útesy. Povrch pláže je tvořen bílými oblázky a jediný možný přístup je po hladině moře. Uprostřed pláže se pak nachází rezivějící vrak staré, údajně pašerácké, lodi.

Porto Vromi

Na severu ostrova se nachází i pláž Porto Vromi, jež je považována za vůbec jednu z nejodlehlejších pláží na celém ostrově Zakynthos. Je obklopena vysokými skalami a její povrch tvoří jemné oblázky. Komplikace s cestou na pláž Porto Vromi jsou následně bohatě vyváženy úžasným soukromím, které si tady návštěvníci ostrova Zakynthos mohou po celý den užívat.

Kalamaki

Nejrušnější pláží na ostrově Zakynthos je pak zřejmě Kalamaki. Ta se rozkládá jen necelých 5 kilometrů od hlavního města ostrova Zakynthos a postupem času podél ní vyrostlo jedno z nejrušnějších a také nejlépe turistický vybavených prázdninových středisek na ostrově. Turisté, kteří rádi tráví svůj čas u vody na dobře vybavených plážích, by měli své kroky směřovat právě sem. Návštěvníci pláže Kalamaki si mohu tu mohou zapůjčit plážová lehátka a slunečníky a k dispozici jsou i toalety a sprchy se sladkou vodou. Aktivní jedinci určitě ocení možnost věnovat se nejrůznějším vodním a plážovým sportům.

Banana Beach

K dalším, spíše rušnější, plážím na Zakynthu patří pláž Banana. Ta se nachází na jihovýchodním výběžku ostrova a její celková délka přesahuje jeden kilometr. Do hlavního města ostrova Zakynthos je to odsud asi 15 kilometrů. Dle mnohých znalců ostrova jde o jednu z nejhezčích pláží na ostrově. Její návštěvníci zde mají k dispozici veškeré potřebné vybavení jako jsou lehátka a slunečníky, sprchy a toalety. Samozřejmě nechybí nabídka nejrůznějších plážových a vodních sportů.

Gerakas

Necelých 20 kilometrů jižním směrem od hlavního města ostrova se nachází dlouhá pláž s písečným povrchem s názvem Gerakas. Právě pláž Gerakas je jednou z pláží, kde během období rozmnožování karet platí jistá omezení. Na tuto překrásnou pláž se pravidelně vrací želvy kvůli rozmnožování. Pokud mají turisté štěstí, před východem slunce zde mohou být na vlastní oči svědky líhnutí malých želviček.

Limni Keriou

Podobně jako Gerakas, ani pláž Limni Keriou, která je k nalezení asi 20 kilometrů daleko od hlavního města Zakynthos, zatím nebyla zasažena masovou turistikou. Až do dnešních dnů si zachovala svůj přirozený charakter. Je obklopena svěží zelenou přírodou a ani uprostřed hlavní turistické sezóny nebývá nějak přeplněná. Na této pláži se bude určitě líbit milovníkům potápění a nachází se zde dokonce potápěčská základna.

Amboula

Skvělou pláží pro rodiče, kteří se rozhodli vzít sebou na dovolenou na ostrov Zakynthos i své ratolesti, je pláž Amboula. Ta je k nalezení necelých deset kilometrů severovýchodním směrem od města Zakynthos. Její povrch je tvořen jemným pískem a díky mírnému vstupu do vody se zde rodiče nemusejí obávat nechat své děti koupat v příjemně prohřátém a křišťálově čistém moři v samotné.

Modré jeskyně

Vedle již zmiňované pláže Navagio je jakýmsi druhým symbolem ostrova Zakynthos přírodní zajímavost s názvem Modré jeskyně. Ty byly objeveny na konci 19. století a nacházejí se nedaleko pláže Agios nikolaos. To, proč se jmenují zrovna Modré jeskyně, bude každému jasné při jejich návštěvě. Hra slunečního světla v tyrkysově modré vodě vytváří na stěnách a stropech jeskyní fantastické obrazce. A turisté, kteří se ponoří pod hladinu, si budou moci užívat jedinečnou nádheru. Ty v největším z komplexu Modrých jeskyní jsou přístupné na malých loďkách, do dalších je pak přístup komplikovaný a jsou vhodné spíše pro zkušené jeskynní potápěče. Turisté si zde mohou buď zapůjčit vlastní loďku, nebo se účastnit některého z organizovaných výletu. Další možností je pak k jeskyním blízko pláže doplavat.

Město Zakynthos

K turisticky atraktivním místům na ostrově Zakynthos patří bezesporu jeho hlavní město. Tomu se kdysi říkalo Benátky jihu. Každý, kdo toto město navštíví, určitě pochopí, proč se mu už ve středověku říkalo právě takhle. Zdejšímu starobylému přístavu vévodí ruiny staré benátské pevnosti, tyčící se nad mořskou hladinou. Město zásadně poničilo v roce 1953 silné zemětřesení, ovšem zdejším obyvatelům se jej podařilo uvést prakticky do původního stavu. Za návštěvu tu určitě stojí malebná náměstíčka, přičemž k nejznámějším patří Solomosovo náměstí a Náměstí svatého Marka. Turisté, kteří by se chtěli bavit nejen přes den na zdejších plážích, ale i po setmění, se mohou vydat na promenádu Strata Marina. Podél ní s příchodem večera otevírá celá řada restaurací, barů a dalších zábavních podniků.

Maják Keri

Dalším zajímavým místem na ostrově je maják nedaleko vesničky Keri na jihozápadním cípu Zakynthu. Budova majáku se nachází ve výšce 200 metrů nad mořskou hladinou a z tohoto místa je nádherný výhled na moře. Turisté sem přijíždějí zejména ve večerních hodinách, neboť se odtud dá pozorovat jeden z nejkrásnějších západů slunce v celém Středomoří.

Další ostrovy

V blízkosti ostrova Zakynthos se pak nachází ostrůvek Mizitres. Siluetu tohoto neobydleného ostrova tvoří dva skalní kužely, vystupující z moře. V jeho blízkosti se nacházejí tajemné jeskyně Keri, které jsou, podobně jako Modré jeskyně, dostupné pouze po mořské hladině. Dalším ostrůvkem je pak ostrov Marathonisi v zálivu Laganas, který je ještě v současné době královstvím karet. Ještě v polovině minulého století býval obydlený, ovšem v současné době je více než 80 let bez zásahu člověka. Želvám se tady v současnosti daří. K dalším obyvatelům ostrova patří středomořští tuleni, kteří využívají toho, že na tomto ostrově nebudou rušeni lidmi.