Poloostrov Chalkidiki

Ideální cíl v severním Řecku

Na poloostrově Chalkidiki, charakteristickém trojzubci, jenž je k nalezení v severní části Egejského moře, najdou turisté vše, co mohou ke skvělé dovolené u moře v Řecku potřebovat či vyžadovat. Dlouhé písečné pláže, průzračně čisté moře, četné starověké památky a v neposlední řadě i člověkem zatím ne příliš zasažené příroda. To vše Chalkidiki svým návštěvníkům nabízí v míře více než vrchovaté. A jeho popularita jako destinace pro letní dovolenou u moře stále roste.

Poseidonův trojzubec

Poloostrovu Chalkidiki se říká Poseidonův trojzubec podle tvaru, který jej při pohledu z výšky charakterizují. Od města a současně významného přístavu Soluň (nebo též Thessaloniki) vybíhají tři prsty poloostrova Chalkidiki směrem na jihovýchod, od průzračných vod Egejského moře. Jde o populární turistickou destinaci a každým rokem sem přilétá, v méně případech pak přijíždí, desetitisíce turistů nejen ze samotného Řecka, ale především ze zahraničí. Důvodem pro cestu na Chalkidiki jsou prakticky u všech jeho návštěvníků stejné: krásné pláže, čisté moře, panenská příroda a v neposlední řadě i atraktivní památky z dob starověku a středověku.

Kassandra a Sithonia

Tři poloostrovy, které směřují od pevniny do moře směrem na jihovýchod, nesou jména Kassandra, Sithonia a Athos. Na všech je možné najít krásné pláže s povrchem z jemného písku, které se do čistých vod Egejského moře noří jen pozvolna. Tuto skutečnost určitě přivítají rodiče malých dětí, kteří se rozhodli vzít s sebou na dovolenou k moři i své ratolesti. Na Chalkidiki je budou moci nechat bez obav musí koupat v moři úplně samotné. Pro tento typ odpočinku a relaxace jsou skvělé poloostrovy Kassandra a Sithonia. Podél jejich pobřeží se mohou turisté koupat na několika desítkách písečných pláží.

Athos

Nejsevernější výběžek trojzubce, na jehož konci se zvedá k nebi hora Athos, je mnišskou republikou. Několik desítek obydlených i opuštěných klášterů podél pobřeží je jasným důkazem, že mniši vládnou této části Řecka již několik staletí. Vstup na půdu poloostrova Athos sice není dovolen ženám, ale za vyzkoušení určitě stojí okružní plavba podél poloostrova. Všechny zdejší významné památky jsou z mořské hladiny dobře vidět. V turistech obvykle zanechá poznávání této části Chalkidiki i z paluby lodi při okružní plavbě nezapomenutelné dojmy.

Vnitrozemí

I když je hlavním důvodem pro cestu na Chalkidiki zdejší moře a turisté sem jezdí především kvůli koupání, i vnitrozemí poloostrova a jeho příroda mají svým návštěvníkům co nabídnout. Pohoří na Chalkidiki je ideální třeba k horským tůrám. Poznávat tuto malebnou část Řecka je možné i ze sedla vypůjčených skútrů či z pohodlí zapůjčeného automobilu. Zajímavostí poloostrova Kassandra, což je ten nejzápadnější ze třech hrotů Poseidonova trojzubce, jsou místní termální lázně. Ty jsou k nalezení u jižního pobřeží a nesou název Agia Paraskevi. Ze země tady vyvěrá termální voda, bohatá na sirnaté sloučeniny. Celý lázeňský komplex je ideální k nerušenému odpočinku.

Ouranoupolis

Poloostrov Chalkidiki nabízí několik míst, která určitě stojí za bližší prozkoumání. Jedním z nich je vestička Ouranoupolis. Leží jen asi 3 kilometry od hranice mnišského státu na poloostrově Athos, přímo proti ostrovu Ammouliani. Dříve byl Ouranoupolis nazýván nebeským městem a dominovala mu vysoká strážní věž. Tehdy byl totiž Ouranoupolis jakousi vstupní branou do republiky Athos.

Polichrono

K turisticky nejatraktivnějším letoviskům na poloostrově Chalkidiki patří Polichrono. To na leží ve východní části poloostrov Kassandra a jeho písečná pláž je součástí dlouhého řetězce pláží, táhnoucích se prakticky podél celého východního pobřeží Kassandry. Protože Polichrono patří k nejoblíbenějším místům na Chalkidiki, jeho turistická infrastruktura je na vysoké úrovni. Vedle spousty hotelů, apartmánů a dalších ubytovacích zařízení je tady řada restaurací, kaváren a barů, ve kterých mohou turisté trávit večery a noci. Zajímavostí je, že si zde turisté mohou dát i tradiční české jídlo v české restauraci.

Hanioti

Jen asi 3 kilometry od Polichrona leží další oblíbené prázdninové středisko Hanioti. To bývá v katalozích cestovních kanceláří často charakterizováno jako místo, kde se bude na Chalkidiki určitě líbit rodinám s malými dětmi. I tady klesá písečná pláž do moře jen pozvolna. A kromě rodin s dětmi se tady bude bezpochyby líbit i třeba starším ročníkům či ne příliš zdatným plavcům.

Drsná Sithonia

Poloostrov Sithonia je, ve srovnání s Kassandrou, o něco hornatější a už na první pohled také drsnější. Prázdninových letovisek tu není tolik, ovšem i tady je možné najít místa, kde si bude moci každý dokonale odpočinout. Horské hřebeny ve vnitrozemí jsou porostlé hustými borovicovými lesy. U pobřeží jsou naopak k vidění bílé skály, padající až k mořské hladině. Moře mezi skalami za staletí vytvořilo na mnoha místech menší zátoky. A právě tyto malé a zastrčené pláže jsou charakteristické pro Sithonii.

Sarti

Nejznámějším turistickým střediskem na poloostrově Sithonia je bezpochyby obec Sarti. Ta je k nalezení na východním pobřeží. Je známá svou dobrou turistickou vybaveností a na dovolenou sem jezdí aktivní jedinci. Důvodem je, že se tady mohou věnovat celé řadě vodních a plážových sportů. Turisté, toužící po soukromí, naopak zamíří o něco dále na jih. Na jihu Sithonie nejsou prázdninová střediska tak velká a po celou turistickou sezónu zde panuje klid.