Skiathos

Nejjižnější ve Sporadách

Skiathos patří, spolu s nedalekým ostrovem Skopelos, k nejjižnějším ostrovům Sporadského souostroví. Leží ve vzdálenosti asi 5 kilometrů východně od řecké pevniny a je charakteristický dostatkem vláhy. Při pohledu z výšky je Skopelos temně zelený a charakter jeho vnitrozemí dodávají vzrostlé borovice. V kombinaci s azurově modrými vodami průzračně čistého Egejského moře působí ostrov Skiathos jako svěží oáza. Tato část Řecka těží i ze skutečností, že nebyla zatím pro dovolenou objevena zahraničními turisty. Zejména vnitrozemí ostrova Skiathos je z tohoto pohledu zatím neprobádané.

Pláže

Hlavním lákadlem pro cestu na Skiathos jsou zdejší pláže. Nevelký ostrov se může chlubit více než šesti desítkami krásných zátok, ve kterých si budou moci turisté užívat dokonalé dovolené a čistého moře. Skiathos nabízí jak rušné pláže s veškerou turistickou vybaveností, tak i zastrčené pláže, kde budou turisté prakticky po celý den zcela sami. Některé pláže ostrova Skiathos dokonce připomínají svým vzhledem vzdálený Karibik. Mnozí znalci ostrova Skiathos pak dokonce tvrdí, že právě tady se nacházejí vůbec ty nejkrásnější pláže v celém Řecku. Většina z nich je lemována vysokými borovicemi, které poskytují vítaný stín, a to zejména uprostřed léta a hlavní turistické sezóny.

Koukounaries

Údajně nejkrásnější pláž na celém ostrově s názvem Koukounaries se nachází v asi kilometr širokém zálivu na jihozápadním výběžku ostrova. Ze stejnojmenného hlavního města ostrova Skiathos je to ke Koukounaries asi 10 kilometrů vzdušnou čarou. Pláž je směrem z vnitrozemí chráněná lesem z borovic a od nejbližších hotelů ji navíc odděluje jezero Strofilias. Díky vzrostlým borovicím působí tato pláž svěží dojmem a jedná se o jednu z nejvyhledávanějších pláží na celém ostrově.

Banana

Necelého půl kilometrů západním směrem od okraje pláže Koukounaries se nachází dvojice pláží s názvem Banana. Ta jižní má na délku necelého půl kilometru a, podobně jako Koukounaries, je i Banana skrytá ve stínu borovic. Na pláž Banana s oblibou míří mladí lidé a turisté, kteří se chtějí bavit. Je zde široká nabídka vodních sportů a v plážových barech zábava neusíná ani po setmění. Severně od hlavní pláže Banana se pak nachází menší pláž s názvem Little Banana. Na ni budou s oblibou mířit příznivci nudismu a naturismu. Právě milovníkům opalování bez plavek je tato pláž určena.

V jihozápadní části ostrova Skiathos se nacházejí i další pláže, na kterých si budou moci ve stínu borových hájů užít dovolenou ať již turisté, co plánují pobyt u moře strávit v soukromí, tak také návštěvníci ostrova Skiathos, kteří vyhledávají spíše dobře vybavené a rušné pláže. V západní části ostrova Skiathos se ještě nachází kupříkladu pláže Agia Eleni, Xenia nebo Maratha.

Vromolimnos

Na jižním pobřeží se pak nachází i oblíbená pláž Vromolimnos. Díky své poloze je jednou z nejlepších pláží pro pozorování krásných západů slunce na ostrově Skiathos. Pláž Vromolimnos je k nalezení necelých 10 kilometrů jihozápadním směrem od hlavního města Skiathos. I ona se nachází ve stínu vysokých borovic a jde o jednu z exponovaných pláží na ostrově. Zejména během hlavní turistické sezóny tu často bývá hlava na hlavě.

Kanapitsa

Na opačné straně malého poloostrova v jižní části ostrova Skiathos, kde leží již zmiňovaná pláž Vromolimnos, se rozkládá další z oblíbených pláží Kanapitsa. Její povrch je tvořen jemným pískem a i ona leží jen asi sedm kilometrů jihozápadním směrem od stejnojmenného hlavního města Skiathos. Pláž Kanapitsa je skvělou volbou pro turisty, kteří si při svém pobytu u moře chtějí vyzkoušet nejrůznější vodní sporty. Jejich nabídka je tady velmi Široká. Podobně jako Vromolimnos, i Kanapitsa je, a to především během hlavní turistické sezóny, vcelku přeplněná. V termínech na začátku a na konci léta se tu však bude líbit i turistům, kteří se přeplněným plážím raději vyhýbají.

Megas Gialos

Asi 5 kilometrů od hlavního města Skiathos a něco málo přes kilometr od severního konce skiathoského letiště se v něco málo přes půl kilometru širokém zálivu nachází pláž Megas Gialos. Povrch této pláže je tvořen oblázky a protože se jedná o odlehlou pláž, ani během nejvyšší turistické sezóny není přeplněná. Průzračně čisté moře, které tu není zkaleno zvířeným pískem, je sladkou odměnou pro všechny, kteří se do těchto míst vydají poměrně komplikovanou cestou. Megas Gialos je rozhodně pláží vhodnou pro turisty, kteří nechtějí strávit den u vody na přeplněné pláži.

Megali Ammos

Jen pár stovek metrů od centra hlavního města Skiathos se nachází u silnice, vedoucí k již zmiňované pláži Koukounaries, pláž s názvem Megali Ammos. I z centra města Skiathos se na ní turisté dostanou pohodlně po svých. Jde o dobře vybavenou pláž, kde se mohou během dne turisté občerstvit v několika tavernách. Je tu též možné věnovat se nejrůznějším vodním a plážovým sportům. Vzhledem k blízkosti k hlavnímu městu Skiathos je však i tato pláž poměrně rušná.

Agia Paraskevi

Jednou z největších pláží na ostrově Skiathos je pláž Agia Paraskevi. Nachází se na jeho jižním pobřeží a její délka se blíží půl kilometru. Povrch pláže Agia Paraskevi je tvořen jemným pískem a jde o jednu z nejhezčích pláží celého jižního pobřeží Skiathu. V jedné části pláže si mohou turisté zapůjčit plážová lehátka a slunečníky, většina pláže je však vhodná ke klasickému opalování na vlastních ručnících nebo osuškách. Protože se pláž Agia Paraskevi nachází jen několik desítek metrů od silnice, lemující jižní pobřeží ostrova, je dobře přístupná a zejména v létě vcelku exponovaná.

Hlavní město

I když jsou pláže ostrova Skiathos hlavním lákadlem, kvůli kterému sem cestuje stále více turistů z nejrůznějších koutů světa, za vidění stojí i další místa na ostrově. Jedním z nich je přístav a současně hlavní město ostrova. To nese stejný název Skiathos jako ostrov sám a nachází se na východním pobřeží, na břehu zálivu. Dominantou je malý poloostrov, na kterém ve středověku stávala pevnost s názvem Bourtzi.

Na rozdíl od většiny hlavních měst na ostrovech v Egejském moři je zdejší chora vcelku mladá. V dřívějších dobách stálo na tomto místě starověké osídlení, ovšem současné město zde vyrostlo až v první polovině 19. století. Antické osídlení bylo opuštěno z důvodu nepříznivé polohy, která nebyla zabezpečena vůči pirátským nájezdům. Zdejší obyvatelé se uchýlili do pevnosti Kastro na severu. Osud nebyl hlavnímu městu Skiathos nakloněn ani během druhé světové války. To byl přístav vybombardován německým letectvem. Místní se sice snažili původní budovy opravit, ovšem na první pohled je zřejmé, že většina z nich byla postavena teprve během posledních 50 let. V současné době je hlavní město Skiathos nejlidnatějším městem na ostrově a bydlí zde většina místních.

Pevnost Bourtzi

Z již zmiňované pevnosti Bourtzi, která zde byla postavena začátkem 13. století z důvodu ochrany zdejšího přístavu před nájezdy z moře, se toho do současnosti moc nedochovalo. V současné době tady mohou turisté obdivovat jen zbytky dávného opevnění a dvě strážní věže. Pevnost byla definitivně zničena během obléhání ostrova v roce 1660, i když většina obyvatel žila již od poloviny 14. století v pevnosti Kastro. Výhled z tohoto poloostrova na přilehlé malé a neobydlené ostrůvky však uchvacuje návštěvníky ostrova Skiathos i v současnosti.

Kastro

Zmíněná historická pevnost Kastro byla vybudována na útesu vysoko nad mořskou hladinou na nejsevernějším výběžku ostrova Skiathos. Svému účelu sloužila od poloviny 14. století až do poloviny století devatenáctého. V té době hrozba nájezdů z moře pominula a pevnost Kastro bylo opuštěna. V současné době jsou zde k vidění jen rozvaliny kdysi mohutného komplexu.