Thassos

Sever Egejského moře

Řecký ostrov Thassos je k nalezení v severní části Egejského moře, jen asi 10 kilometrů od řecké pevniny. Jde o poměrně velký ostrov, kterému se dnes díky dostatku vláhy a sytě zelené přírodě říká Smaragdový ostrov. Již ve starověku sváděli o ostrov Thassos bitvy Athéňané a Sparťané. V pozdější době pak přibyli i Římané, neboť Thassos leží na strategické pozici a kontroluje obchodní cesty mezi centrálním Řeckem a státy v malé Asii. K atraktivitě ostrova Thassos přispívalo i zdejší nerostné bohatství.

Svěží příroda

V současné době je Thassos oblíbený cíl pro dovolenou nejen mezi samotnými Řeky, ale i turisty ze zahraničí. Při pohledu z výšky působí ostrov svěžím dojmem a zdejší hory jsou porostlé lesy. Úrodné nížiny pak slouží k obživě zdejších obyvatel a turisté tady často narazí na olivové háje. Vnitrozemí ostrova žije svým způsobem života a turisté, kteří se vydají na výlet do zdejších hor, tu mohou narazit na starobylé vesničky s kamennými domky, ve kterých jakoby se zastavil čas. Hlavní lákadla ostrova Thassos však leží na jeho pobřeží. Jsou jimi dlouhé pláže s jemným bílým pískem, na kterých se se šuměním rozbíhají vlny průzračně čistého Egejského moře.

Doprava na ostrov

Protože Thassos nemám vlastní letiště, je nutné se na něj dopravit lodí z pevniny. Přístaviště trajektů, vyplouvající pravidelně k thassoským břehům, se naléza v asi 30 kilometrů vzdáleném městě Kavala. Dalším trajekty pak vyrážejí z městečka Keramoti, které leží ostrovu Thassos nejblíže.

Krásné pláže

Turisté, kteří již na ostrově Thassos nějaký čas prožili, často říkají, že jsou zde k nalezení ty nejhezčí pláže nejen v Egejském moři, ale dokonce v celém Řecku. Celková délka pobřeží ostrova Tassos lehce přesahuje 100 kilometrů. Ovšem na zdejší pláže jsou ostrované právem hrdi. Svou pláž si tady najde skutečně opravdu každý. Jak turisté, toužící po vybavených plážích s nezbytnou infrastrukturou, tak i romantici, kteří si chtějí užívat vody a moře pokud možno na liduprázdných plážích.

Golden Beach

Pravděpodobně nejznámější pláž ostrova Thassos je Zlatá pláž. Ta se nachází něco přes 10 kilometrů od hlavního města Limenas v zálivu na východním pobřeží ostrova. Svůj název získala podle barvy písku, který tvoří její povrch. Na pláži mají návštěvníci možnost zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky. Komu by u moře vyhládlo, má možnost zajít do stánku s rychlým občerstvením nebo některé z taveren. Díky mírnému vstupu do moře pláž Golden Beach často vyhledávána rodiči s malými dětmi. Zlatá pláž vyplňuje asi dva kilometry široký záliv a její délka se blíží třem kilometrům.

Paradise Beach

Další oblíbenou pláží ostrova Thassos je Paradise Beach. Ta má na délku cca. 300 metrů a nachází se také na východním pobřeží, podobně jako Golden Beach, nedaleko ostrova Nisida Kinira. Do hlavního města ostrova je to odsud necelých 20 kilometrů. Jemný bílý písek je ideální pro dokonalou relaxaci. V blízkosti pláže Paradise Beach nejsou žádné hotely ani jiná ubytovací zařízení a tak není ani během hlavní turistické sezóny nijak přeplněná. Jedinečnou atmosféru pláže Paradise Beach pak jen dokreslují okolní lesyk které sahají prakticky až k pláži. Na severním okraji je pak vyhrazený úsek pro milovníky nudismu a naturismu.

Makriamos

Necelé 2 kilometry od hlavního města Limenas, nedaleko severovýchodního výběžku ostrova Thassos, leží pláž Makriamos. Na délku má asi 300 metrů a před vlivy otevřeného moře je chráněna od severní strany kamennou hrází. Protože se do moře svažuje jen pozvolna, je vhodná ke koupání i malých dětí a horších plavců. Ovšem fakt, že leží tak blízko hlavnímu městu, z ní dělá jednu z nejexponovanějších pláží na Thassu. Zejména během léta tu často bývá hlava na hlavě.

Limenaria

Na jižním pobřeží ostrova, podél populárního letoviska Limenaria, se táhne do vzdálenosti bezmála 5 kilometrů stejnojmenná pláž. Limenaria je oblíbenou a hojně využívanou pláží, ovšem díky velkorysým rozměrům si tady každý najde i během nejvyšší sezóny svoje místečko. Pláž je dobře vybavená a v její blízkosti bylo postaveno několik hotelů a penzionů. Návštěvníci ostrova Thassos se zde tudíž mohou ubytovat přímo u pláže. Taverny se pak postarají o to, aby turisté na pláži během dne nehladověli. Aktivní jedinci mohou na pláži letoviska Limenaria vyzkoušet nejrůznější vodní a plážové sporty. Využít je možno i půjčovny nejrůznějšího sportovního náčiní. Protože pláž leží prakticky na opačné straně ostrova než hlavní město Limenas, turisté, kteří by si odsud chtěli udělat výlet do hlavního města, budou muset překonat vzdálenost téměř 50 kilometrů.

Metalia

Prakticky hned vedle pláže Limenaria se nachází téměř 200 metrů dlouhá pláž Metalia. Mezi ní a pláží Limenaria leží přístavní hráz stejnojmenného městečka. Protože většina turistů, kteří jsou ubytování v Limenarii, chodí k vodě na zdejší dlouhou písečnou pláž, je Metalia daleko méně frekventovaná. Bude se tak líbit všem turistům, kteří neradi tráví den u vody na rušných plážích. Průzračně čistá voda je ideální ke šnorchlování. Trochu tajemnou atmosféru dodává pláži Metalia opuštěná průmyslová budova nad ní, která sloužila u přilehlého lomu.

Pefkari

Necelé dva kilometry od pláže Limenaria, směrem na jihovýchod, leží další písečná pláž Pefkari. Jde vlastně o dvě pláže v blízkosti stejnojmenného kempu. Pefkari jsou vlastně dvě, asi půl kilometru dlouhé pláže, oddělené olivovým hájem. Pláž Pefkari je dobře vybavená a její návštěvníci si tady budou moci zapůjčit jak lehátka se slunečníky, tak také vyzkoušet různé vodní sporty. Díky příznivým podmínkám je tu velice oblíbený windsurfing.

Giola

Na západním pobřeží se nachází místo zvané Giola. Giola je přirozený, asi 15 metrů široký bazének na pobřeží. Turisté se tady mohou opalovat na přilehlých skalách, které tvoří jakési schody. V blízkosti se nalézá jen jedna taverna a jinak tu žádná infrastruktura není. Pláž je tak dostupná pouze pěšky z necelý kilometr vzdálené silnice.

Livadi

Asi dva kilometry od bazénku Giola se nachází pláž Livadi a pak ještě jedna malá plážička Astpas. Povrch těchto pláží tvoří směs oblázků a písku. A protože zde nejsou prakticky žádné ubytovací zařízení, pláž nebývá nijak přeplněná. Příjemnou kulisu oběma plážím pak tvoří statné stromy. Prostor mezi stromy v blízkosti pláže je ideální ke kempování, ať už ve stanu, nebo s karavanem. I samotná pláž Livadi je dostatečně prostorná.

Limenas

Hlavním městem a současně největším přístavem na ostrově Thassos je město Limenas. Protože byl tento přístav významný už ve starověku, turisté tady mohou obdivovat nejrůznější památky jak na období antiky, tak i středověku. Místním se podařilo zachovat v tomto městě původní ráz a romantická atmosféra je tu cítit téměř na každém kroku. V křivolakých uličkách je možné zajít do restaurací nebo taveren na něco dobrého nebo jen tak posedět do jednoho z barů. Nechybí ani nezbytné obchůdky se suvenýry a dalším zbožím.

Agora

Asi nejzajímavější památkou ostrova Tasos je antická Agora. Ta se nachází u starého vojenského přístavu ve vzdálenosti necelého půl kilometrů od současného přístaviště. Agora údajně pochází již z 6. století před naším letopočtem a šlo o bývalé centrum nejen společenské, ale i politické a vojenské. Do dnešní doby se zachovaly ruiny kdysi velké obdélníkové plochy, která byla po stranách ohraničena sloupy.