Lesbos (Lesvos)

Nedaleko Turecka

Ostrov Lesbos (nebo též Lesvos) je co do rozlohy třetím největším ostrovem, náležejícím k Řecku. Zabírá plochu více než 1.600 kilometrů čtverečních. Délka jeho pobřeží, kvůli kterému na ostrov Lesbos přilétá většina turistů nejen ze zahraničí, činí více než 300 kilometrů. Ostrov leží ve východní části Egejského moře, jen asi 10 kilometrů od turecké pevniny.

Sopečný původ

Podobně jako spousta dalších ostrovů v Egejském moři, i Lesbos vděčí za svůj vznik vulkanické činnosti. Tuto skutečnost návštěvníci Lesbu obvykle zaregistrují už ve chvíli, kdy na zdejší letiště dosedne jejich letadlo nebo v přístavu přistane jejich loď. Severní část ostrova Lesvos je poměrně hornatá. A právě nedaleko severního pobřeží jsou k nalezení dvě nejvyšší hory na ostrově. Ty nesou názvy Mt. Olympus a Mt. Lepetymnos. Vzhledem k vulkanickému původu ostrova je jasné, že jde o vyhaslé vulkány.

Lázně

Kromě již zmiňovaného typického tvaru ostrovních hor bývá dalším obvyklým průvodním jevem vulkanické činnosti geotermální aktivita. Ostrov Lesbos se může pyšnit několika desítkami termálních pramenů. Ty vyvěrají téměř po celém ostrově. Je všeobecně známo, že vulkanická půda je velice úrodná. Nejinak tomu je i na ostrově Lesvos. Ten se proslavil zejména pěstováním olivovníků a dalších ovocných stromů. Olivovníků je po celém povrchu Lesbu údajně rozeseto více než 10 milionů. Úrodná půda a dostatek vláhy pak dělají z ostrova Lesbos ideální cíl pro dovolenou všech milovníků pěší turistiky či středomořské přírody.

Mytilene

Hlavní město ostrova Lesvos leží na jihovýchodním pobřeží a nese název Mytilene. Celkem žije na Lesbu necelých sto tisíc obyvatel. Z tohoto počtu téměř jedna třetina našla svůj domov právě v Mytilene. Díky hojnému výskytu olivovníku se ostrov Lesbos ve světě proslavil mimo jiné i výrobou kvalitního olivového oleje. K dalším žádaným vývozním artiklům patří ouzo, řecký národní alkoholický nápoj. V současnosti se však stále více ostrovanů orientuje místo na zemědělství na cestovní ruch a ubytování turistů, kteří na Lesvos cestují na dovolenou. U zdejšího moře totiž panují pro odpočinek a relaxaci ideální podmínky. Průměrná teplota vzduchu během celého roku neklesá na Lesvu pod 18 stupňů Celsia. Není výjimkou, že během léta se teploty šplhají až ke čtyřicítce. Stále slunečné počasí je též důvodem, proč je ostrov Lesbos považován za jedno z nejslunečnějších míst v celém Egejském moři.

Památky

Hlavní město Mytilene je současně největším přístavem na ostrově Lesvos. K nejkrásnějším místům ve městě patří pobřežní promenáda a pak také samotný přístav. Ulice ve staré části města jsou lemovány množstvím tradičních taveren a restaurací. Samozřejmě nechybí ani krámky s nejrůznějším zbožím. K nejprodávanějším artiklům patří již zmíněný olivový olej a pochopitelně též ouzo. Charakteristickým znakem města Mytilene je byzantská pevnost, tyčící se vysoko nad městem. Její stavba je datována do 14. století. Pevnost chránila město před nájezdy z moře. V centru města Mytilene je pak vidění i několik krásných paláců z 19. století. Turisté, připlouvající k Mytilene po hladině moře, obvykle také zaregistrují kopuli chrámu Agios Therapon. Ta se klene nad historickým jádrem města.

Letoviska

Eftalou

I když hlavní město ostrova Lesbos Mytilene určitě stojí za návštěvu, většina turistů sem míří kvůli průzračně čistému moři a krásným plážím. K nejznámějším letoviskům na Lesbu patří městečko Eftalou. To je situováno na nejsevernějším pobřeží ostrova a leží přímo naproti turecké pevnině. Z Eftalou je to do Turecka asi 10 kilometrů. Městečko je známé svými termálními prameny, které daly vzniknout zdejším lázním. Městečko je tak plné lázeňských domů. Turisté se v nich s oblibou nechávají hýčkat. K nejčastěji léčeným neduhům patří revmatické a neurologické potíže. Pláž v Eftalou má oblázkový povrch, neboť severní pobřeží bylo z velké části ovlivněno vulkanickou činností.

Anaxos

Necelých 10 kilometrů západně od Eftalou se na pobřeží moře rozkládá městečko Anaxos. To je situováno v příjemném zálivu, jenž je lemován anaxoskou pláž. Přístup do vody v letovisku Anaxos je jen mírný a pozvolný. To je důvodem, proč sem na dovolenou k moři často cestují rodiny s malými dětmi. Ačkoliv jde o klidné letovisko, ani zde nechybí tradiční řecké taverny. Turisté také mohou nakupovat v několika obchůdcích se základními potravinami. Pláž letoviska Anaxos má na délku asi půl kilometru a je z ní hezký výhled na přilehlé ostrůvky. Asi tři kilometry východně odtud leží městečko Petra.

Petra

Letovisko Petra patří k rušnější místům na ostrově na Lesbos. Její pláž má na délku asi 2 kilometry. A podobně jako nedaleká pláž v letovisku Anaxos, i tato se svažuje do moře jen velmi pozvolna. Je proto vhodná ke koupání neplavců a líbit se tu bude i rodinám s dětmi. Ze severu je pláž ohraničena malým přístavem. Pláž letoviska Petra je dobře turisticky vybavená. Vedle tradičních taveren a stánků s rychlým občerstvením je tady možné využít třeba sprchy se sladkou vodou či převlékárny. Protože je Petra větším letoviskem, k dispozici jsou tady jak typické řecké taverny, tak i restaurace s kontinentálním jídly. Po setmění otevírají své brány různé zábavní podniky. V nich často hraje živá hudba. Tyto podniky většinou zavírají až pozdě nad ránem následujícího dne.

Molyvos

Severně od městečka Petra, na malém poloostrově, vybíhajícím severozápadním směrem do moře, je situováno letovisko Molyvos. To patří k vůbec nejoblíbenějším prázdninovým resortům na ostrově Lesbos. Městu dominuje pevnost ze 14. století a k návštěvě láká historické jádro, ležící pod ním. To je typické svými křivolakými a až neskutečně romantickými uličkami. Jedinečnost městečka Molyvos ocenila i organizace UNESCO. Ta jej totiž zapsala na Seznam světového kulturního dědictví. Molyvos patří k letoviskům na ostrově Lesvos, které neusínají ani po setmění. K návštěvě zve několik taveren a také bary a další zábavní podniky. Ty se postarají o dobrou zábavu až do rána. Není zde ovšem možné očekávat žádnou hlasitou produkci hudby či něco podobného. I přes poměrně široké možnosti zábavy lze městečko Molyvos označit jako klidné. Zdejší pláž má na délku jen asi 200 metrů a je kamenitá. V městečku je i malý přístav.

Skala Kalloni

V zálivu Kalloni, který téměř rozděluje ostrov Lesbos na dvě poloviny, se nachází městečko Skala Kalloni. Tato původně rybářská vesnice je i v současnosti proslulá lovem sardinek. Zdejší přístav rozděluje na 2 poloviny krásnou písečnou pláž. Pláž ve vesničce Skala Kalloni se táhne v délce více než dvou kilometrů. Stejně jako další pláže na ostrově Lesvos, i ta ve Skala Kalloni klesá do průzračně čistých vod Kallonského zálivu jen pozvolna. Proto je vhodná ke koupání méně zdatných plavců a malých dětí. Navíc je zálivem chráněna před vlivy otevřeného moře.

Skala Mystegna

Na východním pobřeží ostrova Lesbos je situováno malé a klidné letovisko s názvem Skala Mystegna. Zdejší pláž má na délku asi půl kilometru a ze severu je ohraničena nevelkým přístavem. Protože je Skala Mystegna jen malým prázdninovým střediskem, ani uprostřed hlavní turistické sezóny nebývá zdejší pláž nijak přeplněná. I tady je vstup do moře jen mírným. Dobře se tu tudíž budou cítit rodiče s malými dětmi. Protože jde v případě Skala Mystegna o nevelké letovisko, jeho turistická vybavenost je jen základní. K dispozici je tu několik taveren a obchůdků s potravinami. Bujarý noční život a podobnou zábavu tu rozhodně není možné očekávat.

Zkamenělý les

I když je pobřeží ostrova Lesbos bezpochyby atraktivní a spousta turistů tráví svou dovolenou na zdejších plážích, jak již bylo napsáno výše, za průzkum stojí i vnitrozemí ostrova. K nejnavštěvovanějším místům na ostrově bezpochyby patří i zdejší zkamenělý les. Jde o světový unikát, který je k nalezení pouze zde a pak ještě ve Spojených státech. Sopečné erupce tu v popelu pohřbily pravěké stromy. Ty během krátké doby zasypal vulkanický popel. Následnou erozí byl však tento vulkanický materiál rozrušen a zbyly jen kmeny dávných stromů. Stáří těchto rostlin je odhadováno na 15 až 20 milionů let. Protože jde o světový unikát, jedná se o chráněnou přírodní památku. Kdo si chce zblízka prohlédnout zkamenělé kmeny pravěkých stromů, musí se vydat do jeho západní části.